Trudnoća i začeće – Šta je bitno da znate?

Picture of Zvezdana Ljubenković

Zvezdana Ljubenković

Spec. Nutricionizma-dijetetike/kvantni terapeut

Trudnoća je period kada je žena najsnažnija i najnežnija u isto vreme. Telo i um prolazi kroz razne promene i zaista su individualne. Pojedine žene imaju pravo uživanje u trudnoći bez ikakvih simptoma, dok većina žena ima promene u vidu mučnina, gorušice, opstipacija, hormonske promene..Zato je svaka trudnoća priča za sebe, a ovo je moja. 

Veliki značaj ću svakako posvetiti periodu od kada sam „planirala“ trudnoću do samog ostvarivanja začeća. Često klijentima kažem da je danas došlo vreme kada moramo da se potrudimo oko ostvarivanja trudnoće, koliko je to bilo lako našim bakama i majkama, za nas je to danas prava ekspedicija. Potrudiću se u najkraćim crtama podelim sa vama moje korake i šta je izuzetno bitno da proverite na ovom putu. Takodje ću podeliti tehnike/proizvode koje sam ja koristila u proseku više od godinu dana, dok se blagosloveno stanje nije desilo.

PRVI KORACI O PLANIRANJU TRUDNOĆE – poseta ginekologu koji je pre svega DOBAR DIJAGNOSTIČAR i koji će vaše telo sagledavati kao celinu, a ne kao reproduktivni objekat ( nažalost imala sam izuzetno loša iskustva ). Nakon osnovnih pregleda i analiza koje radimo kod ginekologa, obavezno proverite hormonski status polnih hormona + hormone štitne žlezde, kao i to DA LI OVULACIJA POSTOJI SVAKI MESEC. Redovnost menstrualnog ciklusa nije pokazatelj redovnosti ovulacije. Što je bio slučaj i kod mene. Iako sam imala cikluse redovne ( moji su bili na 30-35 dana ), prvu ovulaciju od momenta praćenja sam imala tek nakon 6 meseci. Znam da je ovo nešto intimno, ali mnogo žena ovo ne zna i ima problem sa istim, a nisu ni svesne. 

Ovulaciju sam pratila pomoću LH tračica ( 2x dnevno – ujutru i uveče u isto vreme ). Tračice možete kupiti u apoteci ( u pakovanju dobijete 8-10 tračica ). 

Tokom ovog procesa redovno sam kontrolisala opštu biohemiju krvi, glukozu i insulin, gvoždje, feritin, vitamin D I B12. Zbog smanjenog nivoa estrogena, dermalno sam koristila kremu obogaćenu ovim hormonom ( po 2 klika – ujutri i uveče ). 

*Od suplementacije folnu kiselinu, magneziju citrat i vitamin D. 

*Ishrana je bila bogatija proteinima sa mastima, ali i unosom UH ( u proseku 30% od celokupnog dnevnog unosa ). 

*Svaki dan unos tečnosti – 2,5 do 3l ( voda, hidrolat Women s day , čaj od virka – 250ml dnevni unos ). Link za hidrolat https://zvezdanaljubenkovic.com/proizvod/women-s-day

*Upotreba Aroma Tea SET ZDRAVLJA – priprema za začeće ( ostavljam link da vidite detaljnije o mešavinama https://aromateadrops.rs/shop/set-zdravlja/ ).

*Fizička aktivnost – svaki dan pešačenje 8-10 000 koraka + vežbe za zatezanje tela. 

*Vodjene meditacije o energetskim blokadama i smanjivanje stresa/posla/ciljeva. 

*Dobar san – izuzetno je bitno da imate dobar san koji počinje pre 23h, zbog lučenja odredjenih hormona koji su zaduženi za plodnost. 

Za sve navedene korake morate biti istinski istrajni u korišćenju i duboko verovati u sve. 

DRUGI KORAK – OSTVARENA JE TRUDNOĆA!

Ovo je zaista blagosloveno stanje kojeg postajete svesni tek nakon odredjenog vremena. I zaista treba maksimalno uživati i ostvariti pravu vezu sa svojom bebom i sobom. Znam da to zahteva mnoge izlaske iz zone komfora, kao što je bio slučaj i kod mene, ali imate ozbiljan zadatak i doniste jedno divno biće na ovaj svet, hej pa toliko smo se borili za njega! Normalno je da imate strahove, da zaboravljate, da hormoni „divljaju“ i ne prepoznajete sebe. DRUGO STANJE SE SA RAZLOGOM TAKO ZOVE. 

Podeliću sa vama najbitnije stvari i deo mojih rutina od prvog trimestra, i opet ću napomenuti da je svako individua za sebe i da je potrebno da slušate svoje telo. 

1.PRAVILNA ISHRANA U TRUDNOĆI

Nakon što ste saznali da ste u drugom stanju, u prvom trimestru poseban značaj dajemo unosu proteina ( meso, riba, jaja, proteinski sirevi, mahunarke, povrće ). Potrudite se da imate 3 glavna obroka + 1 užinu ( rasporedite da imate manje obroke u toku dana kako ne biste opterećivali peristaltiku creva ). Ukoliko imate problem sa mučninom, uključite više manjih obroka u toku dana ( za doručak prepečeni hleb od celih zrna žitarica, puter, kuvano jaje, salata ), užina ( porcija voća ili suvi keksić – koji možete napraviti od banane, ovsenih pahuljica, cimeta, suvog voća ), ručak ( meso u kombinaciji sa povrćem + obavezna salata sezonska, mahunarke – grašak, boranija, sočivo sa puno povrća ili dodatkom mesa; riba u kombinaciji sa zelenim lisnatim povrćem – zbog Fe unosite što više zelja, blitve, koprive, spanaća; bistre supe sa junetinom i teletinom, potaže, čorba od koprive..), večera – možete da ponovite nešto od ručka ili birajte obrok koji neće opteretiti creva pred spavanje – obrok salate obogaćene proteinima, žitaricama – kinoa, heljda, sirevima, jajima, semenkama ). 

U drugom trimestru akcenat staviti na namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama ( DHE, EPA ), jer se potrebe povećavaju i naša bebica sada već raste i potrebno je da joj pružimo sve makro i mikronutrijente. Jedite namirnice koje sadrže više Fe, jer se u drugom i trećem trimestru ove potrebe povećavaju duplo ( zbog uvećenog volumena krvi i ujedno pomaže u razvoju placente i fetusa ). Poseban akcenat staviti na unos ribe ( 2x nedeljno ) – skuša, bakalar, orada, losos..i pazite na kvalitet. 

U trećem trimestru stomačić raste i sada već osetite velike promene i u apetitu ( ukoliko do sada već niste ). Beba pritiska organe i u ovom periodu možete osetiti hronične opstipacije i gorušicu. Za opstipaciju je potrebno da unosite više dijetnih vlakana i probiotskih kultura – na primer kefir sa mlevenim lanom i suvim šljivama. Takodje, pokušajte na prazan stomak da popijete 1 kafenu kašiku kokosovog ulja i nakon toga 250ml tople vode. Protiv gorušice uzimajte hranu koja je manje začinjena i kisela, smanjite masnu hranu, gazirana pića ( izbaciti u potpunosti, kao i rafinisane šećere svesti na minimalan unos, ukoliko ne možete da ih isključite u potpunosti ). Kako potrebe bebe rastu, tako je i vama potrebno da unsite za 20-30% više hrane u ovom periodu. Uključite obavezno pored glavnih obroka i 2 užine. Povećajte unos vitamina B12, koji se nalazi najviše u životinjskim proizvodima. Unosite više crvenog mesa i ponovo namirnice bogate Fe. Ukoliko ste vegeterijanac, velika je verovatnoća da ćete ovaj vitamin morati unositi suplementarno. 

2.UNOS SUPLEMENATCIJE – od početka trudnoće sam koristila Prenatalne vitamine – PREGNACARE – 1 dnevno posle doručka + Biokult sa digestivnim enzimima. Nakon ručka unos Sideral Forte – 1 tableta + viatmin C, pre večere unos magnezijum citrata, vitamina D ( 1000mg ), pred spavanje unos melatonina ( Optimel ) – 1 tableta. Od početka trudnoće do 14 nedelje sam unosila Glucophage 750xr pred spavanje ( uz konsultaciju ginekologa – nikako na svoju ruku da uzimate bilo šta od navedenog ). 

3.NEGA LICA– koliko je bitno šta unosimo u telo, toliko je bitno i šta dermalno nanosimo na telo ( odaberite što prirodnije proizvode ). Od početka trudnoće koristim sledeće proizvode za negu lica:

-Aroma Tea Mist ( ujutru i uveče pre nanošenja kreme )

-Aroma Tea kremu Hydra Balansing ( ujutru i uveče )

-Od aprila meseca svakodnevno koristim kremu sa faktorom

NEGA TELA

-Butter sa kakaom i Shea maslacem ( nerafinisanim ) za negu stomaka i regiju sklonu strijama ( ja sam ovo koristila i pre trudnoće, a u toku sam poćela da koristim 2-3x dnevno ). 

-Detox mleko za telo – Stargazing meditation ( nakon tuširanja, dok je koža još uvek vlažna ). 

4.UNOS TEČNOSTI – od početka trudnoće neophodno je da unosite minimum 2l tečnosti dnevno ( voda + dozvoljeni biljni čajevi – nana, djumbir, kamlica, lavanda ). U toku letnjih meseci unos povećati za još 1l vode. Takodje, ukoliko vam prija možete uključiti i limunadu ( meni je prijala u kombinaciji sa rendanim djumbirom i nanom ), cedjenu pomorandžu, grejp, limetu. Izbegavajte gazirana pića, industrijske sokove, alkohol i kafu svesti na minimum ( 1x dnevno ). Za dodatni unos vitamina C možete unositi sveže cedjene sokove na bazi voća i povrća. 

5.FIZIČKA AKTIVNOST – vežbe za trudnice po trimestrima sa sjajnom Aleksandom Vranešević ( Škola za trudnice Svet mama ). Ja sam prezadovoljna, jer se poseban akcenat stavlja na vežbe za ledja, karlični deo, pa čak i disanje. Zaista znači podrška koju mame daju jedne drugima i razmenjivanje iskustva. Možete ih kontaktirate putem IG stranice svetmama.rs

Pored vežbi ( 2x nedeljno ) trudim se da šetam svaki dan 10 000 koraka. Danima kada osetim da mi šetnja ne prija, preskočim je bez griže savesti. Izuzutno je bitno da radite samo ono što vam prija. 

O meni

Dobrodošli!

Pripremimo zajedno ukusne i zdrave obroke. Podelite sa nama recepture iz vaše kreativne kuhinje. Kuvanje je umetnost i beskrajna duhovna inspiracija.