Ishrana za vreme posta

Picture of Zvezdana Ljubenković

Zvezdana Ljubenković

Spec. Nutricionizma-dijetetike/kvantni terapeut

Za vreme posta najbitnije je da imamo pravilno izbalansirane obroke. Nažalost poslednjih nekoliko godina, zbog brzog načina života, ishrana za vreme posta je zasnovana najviše na UH iz obližnje pekare, barenom krompiru i indutrijskim slatkišima koje su proizvodjači sada mudro napravili da imamo i posniju verziju ( čitajte deklaraciju, posni proizvod ne znači ZDRAV proizvod ). Post je vreme kada se suzdržavamo od odredjene hrane kako bismo oporavili svoje telo i um.


Posna hrana obiluje bogastvom proteina biljnog porekla i dijetnim vlaknima. S obzirom da smo mi podneblje koje mnogo koristi proteine animalnog porekla, posnija hrana će nam pružiti lakše varenje, podstaknuti bržu peristaltiku creva i detoksirati telo. Na tanjiru uvek posebno mesto ostavite povrću, kao najzdravijoj grupi – vesnik proleća su nam bogate pijace, sa nestrpljenjem čekamo spanać, rotkvice, blitvu, zelen, tikvice, paprike..U ovom periodu koristite cveklu, šargarepu, batat, paškanat, kelerabu, koren i stabljiku celera, crni luk, karfiol, beli luk, bundevu, krompir, kupus, zimnicu. Balans u organizmu pravite sa mahunarkama i orašastim plodovima. Ne zaboravite na grupu žitarica – kinoa, proso, amarant, pirinač, heljda, kus kus.

Ne zaboravite da koristite i bogastvo ulja – za salate obavezno probajte ekstradevičansko maslinovo ulje, bundevino koje je prebogato proteinima, laneno, susamovo, kokosovo. U salate uključite semenke bundeve, suncokreta, susama, lana, chia semenke.

Kao zamena za mlečne proizvode koristite biljne napitke od soje, ovsa, pirinča, badema, lešnika, kokosa ( preporuka je da pravite kod kuće, ukoliko se ipak odlučite za kupovinu, pažljivo pročitajte deklaraciju i odaberite napitke koje ne sadrže dodate zasladjivače, boje i arome ). Na policama u prodavnicama sada možemo pronaći i puter od soje, posni sir na bazi kokosa, pavlake za kuvanje od ovsa i soje ( kao odličan dodatak za musake, potaže, paste kada želimo da dobijemo kremastiju konzistenciju ).

Ne zaboravite na stalnu hidrataciju organizma. Pored vode i biljnih čajeva, na nedeljnom nivou uključite i sok od sveže cedjenog zelenog povrća sa dodatkom biljnog proteina ( konopljin, kokosov, chia, protein graška ).

Predlog za posni meni:

Dan počnite sa šoljom čaja od kamilice i 250ml tople vode.

Doručak

Kaša – u biljnom mleku skuvajte ovsene ( 3 supene kašike ) i heljdine pahuljice ( 2 supene kašike ), chia seme ( 1 supena kašika ), kokosov protein ( 1 kafena kašika ), med ( ½ kafene kašike ), skuvati dok se ne dobije kremsta smesa. Na kraju dodati 3,4 usitnjena oraha, 1 sitno seckani kivi i pola kafene kašike cimeta.

Užina

Cedjeni sok – šaka baby spanaća, ½ jabuke, 50ml biljnog mleka, ½ kafene kašike kokosovog proteina, pola kafene kašike kurkume + voda ( dodati u zavisnosti od konzistencije koju želimo da dobijemo ). Sve izblendirati zajedno.

Ručak

Izdinstati sitno seckani crni luk i beli luk, zatim dodati sitno seckanu papriku, paškanat i šargarepu. Dodati vodu i ostaviti sve da se kuva 5-7 minuta. Zatim dodati zeleno sočivo ( 1 manja šolja ) i dodati po potrebi još vode. Ostaviti sve da se kuva na srednje tihoj vatri oko 40 minuta. Pred kraj dodati so, biber, svež peršun, alevu papriku i kurkumu ( po želji ). Kao prilog skuvajte belu kinou. Za kremastiji ukus, pred kraj kuvanja kinoe dodati ½ kafene kašike kokosovog putera.

*Predhodno veče potopiti kinou i zeleno sočivo u vodu ( posebno ) i pre pripreme oprati pod mlazom vode.


Užina 2

– Slatke bar štanglice
– 50g speltinog brašna
– 50g mešavine ovsenih pahuljica i suncokreta
– 25g semenki lana
– 25g usitnjenog sirovog lešnika
– Prstohvat sode bikarbone
– Pola kafene kašike meda
– 3 kafene kašike kokosovog ulja
– 100-120ml kisele vode
– Šaka dehidriranih brusnica ( usitniti )

Prvo pomešati suve, pa mokre sastojke. Mešavinu stavite na pek papir i rastanjite koliko je to moguće.Peći oko 20 minuta u predhodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni. Kada se ohladi, usitnite na krupnije komade.

Večera

Potaž od kelerabe i crnog luka. Povrće oljuštiti i skuvati u vodi. Kada omekša, prebaciti u blender i izblendirati zajedno sa bujonom u kojem se kuvalo povrće. Vratiti u šerpu i dodati 50ml ovsenog mleka i ostaviti da prokuva. Na kraju dodati so + biber + kari začin. Po želji dodati i mešavinu semenki lana i susama.

O meni

Dobrodošli!

Pripremimo zajedno ukusne i zdrave obroke. Podelite sa nama recepture iz vaše kreativne kuhinje. Kuvanje je umetnost i beskrajna duhovna inspiracija.